Teras eğim şapı

Teras eğim şapı

Teras eğim şapıherkesin korktuğu ürktüğü yalıtım uygulamasıdır. Nedeni basit. Sürekli üzerinde havuzlanmış su durma riski çok fazla olan, yağışa komple açık bir mahalden bahasediyoruz.
 
Üzerinde yürünebilir, üzerinde yürünmez, çakıl kaplı, seramik kaplı sadece eğim şapı atılmış vs pek çok tip terasla karşı karşıya geliyoruz şantiyelerde. Üzülerek söylemek istiyorum ki, o kadar para akıtılan teras su yalıtım malzemeleri yanlış uygulamalardan dolayı heba olup gidiyor.
 
En büyük hatadan bahsetmek istiyorum önce. İzolasyonun uygulandığı satıh, yani altyapısı. Ürünlerini çok esnek, boyunun on katı genleşen, çatlaklara karşı gelen diye pazarlayan arkadaşların unuttuğu bir şey bu. Örtü yalıtım tekniklerinde en büyük problem tüm riskin örtüye yüklenmesidir. Örtüdeki en ufak uygulama hatası veya delinme yırtılma çok büyük sorunları beraberinde getirir. Ve hele ki, bu örtünün uygulandığı satıh göz ardı edilirse.
 
Eğim şapının önce atılması ve sonra yalıtım yapılması en moda uygulama. Fakat eğim şapının çatlayabileceği, anolu atılmamış ise hele rötre çatlaklarına maruz kalacağı, içinde çekme mukavemetlerine karşı koyacak bir donatısı olmayan düşük dozlu bu tesviye betonunun deformasyonuyla üstündeki yalıtım tabakasını da bozabileceği unutuluyor. Benim görüşüm, öncelikle teras betonarme döşemesinin suya karşı kitlenmesi. Eğer siz betonarme döşeme plağını doğru şekilde izole edebilirseniz, üst katmanlarda (şap tabakasında, seramik tabakasında vs) ne olursa olsun siz suyu alta kaçırmayacaksınız. Tabii ki şu antitezler üretilebilir, suyu emmiş üstteki şap tabakası kışın donup daha da deformasyona uğrar mı. Bu olabilir tabii ki ama onun içinde şap üstü veya içi önlemler alabilirsiniz.
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus yazdır