Su bazlı epoksi enamel boya

Su bazlı epoksi enamel boya

SU BAZLI EPOKSİ ENAMEL BOYA
 
 
TANIMI :
Iki komponentli,su bazli epoxy parlak sonkat boya.
 
KULLANILDIGI YERLER :
Beton, çimento siva, asbest/çimento ve metal yüzeyleri atmosferik , kimyasal ve mekanik etkenlerden korumak amaciyla; rafineriler, petrokimya ve diger sanayi kuruluslarinda ilaç ve gida sanayi, hastaneler, ayrica zemin tozumasinin üretimi etkiledigi sanayi tesislerinin agir trafik bulunmayan hacimlerinde döseme kaplamasi olarak kullanilir.
 
ÖZELLIKLERI :
Yüksek kimyasal ve mekanik dayanikliliga sahip olup sert bir film olusturur.Film yüzeyi parlak ve kaygandir.Kolay temizlenir, bakteri barindirmaz, tozumaz, sagliga zarari yoktur.Su bazli olsugundan nemli yüzeylerde güvenle kullanilir.Su buhari geçirgenligine sahip olup, nefes alma özelligine sahiptir.
 
RENK :
RAL kartelasina bakiniz.
 
KARISIM ORANI :
Agirlikça 4 kisim ana malzeme ,1 kisim sertlestirici
 
SARFIYAT :
Teorik olarak 40 mikron kuru film kalinliginda tek katta 9 m2/kg. (Yüzeyin geçirgenligi ve pürüzlülügüne göre degisir)
 
AMBALAJ :
20 kg.lik takimlar halinde.
 
INCELTICI :
Musluk Suyu.
 
DEPOLAMA :
10-35°C'de rutubetsiz kapali ortamlarda orijinal açilmamis ambalajlarinda 1 yil.
 
DEKLERASYON :
HARMFUL, R10,20/21,38 S24/25
 
5.0 TEKNIK BILGILER
ÖZGÜL AGIRLIK 20°C'de 1.48 gr/cm3.
KATI MADDE Volumetrik % 45
 
DAYANIKLILIK :
Seyreltik asitlere,seyreltik ve konsantre alkalilere, temizlik deterjan ve dezenfektanlarina, bitkisel, madensel ve hayvansal yaglara, tatli su ve deniz suyuna, mazot, benzin, alkol ve daha birçok solvente dayaniklidir.
 
UYGULAMA SARTLARI :
Yeni beton ve çimento sivanin en az 21 gün kürlenmesi tercih nedenidir.Kürlenmis yüzeydeki harç artigi v.s. hafif kumlama veya firçalama ile uzaklastirildiktan sonra seçilen astar uygulanir.
Eski beton ve çimento siva yüzeyindeki eskiden kalma boya, kir, toz v.s. gibi gevsek parçaciklar kumlama, kazima, firçalama ile uzaklastirilir.Yag ve gres artiklari deterjanli su ile temizlenir, nötralizasyon gerekiyorsa yüzey % 3-4'lük hidroklorik asit veya asetik asit çözeltisi ile silinir ve su ile yikanir. Demir ve Çelik, Isveç Standardi SIS 055900-1967'nin Sa 2 1/2 veya St 3 Fotograf normlarina uygun kumlanmali veya mekanik yollardan temizlenmelidir.Bu islemi takip eden dört saat içinde seçilen astar boya ile kaplanmalidir.Hazirlanmis yüzeylerin boyanmasi kesinlikle ertesi güne birakilmamalidir.Uygulamanin ertelenmesi zorunlu ise astarlamadan önce, yüzey yeniden kumlanmali ve temizlenmelidir.Su altinda kalacak metal yüzeylere EPOX ZRP (çinkoca zengin epoxy astar )uygulanmalidir.Diger metal ve alasimlarda alüminyum ve galvaniz yüzeylerde yüzey, özel temizleyicisiyle temizlendikten sonra bir kat EPOX WP(Wash Primer) uygulanmalidir.
 
UYGULAMA :
Ana malzeme karistirildiktan sonra sertlestirici ilave edilerek homojen oluncaya degin 2-3 dakika karistirilir.Karisim 15 dakika dinlendirildikten sonra uygulamaya geçilir.Karisim ömrü süresince uygulanabilecek miktardan fazla malzeme hazirlanmamalidir.
 
UYGULAMA METODLARI :
Kisa sert killi firça, kisa tüylü rulo veya Airless spray ile uygulanir.
 
UYGULAMA SICAKLIGI :
+10°C'nin altinda uygulama yapilmamalidir.
 
 
KARISIM ÖMRÜ :
20°C' de 3 saat. Karisim miktari ve ortam sicakligi yükseldikçe karisim ömrü kisalir.
 
KATLAR ARASI BEKLEME SÜRESI :
En az 24 en fazla 48 saat. Bu zaman süresi asildigi taktirde zemin, iyi bir yapisma için zimpara ile pürüzlendirilmelidir.
 
KURUMA SÜRESI :
20°C'de yüzeysel kuruma :2-4 saat
20°C'de tam kuruma :16-24 saat
 
KÜRLENME SÜRESI :
20°C'de 7 gün.Bu süre zarfinda boya filminin hiç bir kimyasal ve mekanik etkiye maruz kalmamasi gerekir.Bu süre 65°C'de 1 saatlik firinlama ile kisaltilabilir.
 
INCELTME VE TEMIZLIK :
Inceltme gerektiginde musluk suyu ile inceltilir.
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus yazdır