Kondaktif PVC

Kondaktif PVC

“Son yıllarda PVC zemin kaplama malzemeleri başta hastaneler olmak üzere muhtelif devlet kurumlarınca kullanılmaya başlandı. PVC zemin kaplama malzemeleri özellikle hijyenik ürünler olduklarından, bu tip mekanlarda tercih edilirken daha sonraları taş, granit ve buna benzer zemin kaplamaları kadar dayanıklı olduğu da iyice gözlenerek ve denenerek hemen hemen tüm devlet kurumlarında kullanılmaya başlandı.”
 
Önceleri Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın her yıl yayımladığı İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları kitabında yer almaz ve özel birim fiyattan işlem görürken, son birkaç yıldır artık bir poz numarasıyla birim fiyat belirlenmeye başlanmıştır. İlk kez
 İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları kitabında yer aldığında, PVC zemin kaplamalarının tanımları son derece basit ve kapsamsızdı. Son basımda ise Fen İşleri Daire Başkanlığı’nın yaptığı titiz araştırmalar sonucunda, ticari amaçlı olarak kullanılan ve/veya halka açık mekanlarda kullanılacak olan PVC zemin kaplamalarının hangi niteliklere sahip olması gerektiği daha belirginleştirilerek tanımlanmıştır. Bu teknik deyimler o ürünün gerek Türkiye, gerek Avrupa standartlarına uygunluğunu sağlayabilmek için yapılmış testlerin isimlendirilmesidir.
Paylaş: Facebook Twitter Google Plus yazdır